Get Adobe Flash player

 Istnieje przypuszczenie, że w 1372 roku z fundacji arcybiskupa Jarosława Bogorii Skotnickiego rozpoczęto budowę drewnianego kościółka w Kamieniu, który dopiero po 209 latach czyli w 1581 roku zaczął przypominać budowę obecnego kościoła. W 1651 roku utworzono kolegiatę, która zniesiona została w 1820 roku w związku z przyłączeniem okolic Kamienia do diecezji chełmińskiej. W 1720 roku rozpoczęto gruntowną przebudowę, którą zakończono dwa lata później. Przy tej przebudowie kościół również został powiększony. Obecny kościół jest budowlą barokową na zrębie murów kościoła renesansowego. Murowany z cegły, otynkowany, na podmurowaniu z głazów granitowych. Prezbiterium zamknięte trój bocznie z transeptem w zakończeniu ramion, którego od północy jest zakrystia, od południa kruchta a ponad nimi empory.

Od północy znajduje się dwuprzęsłowa nawa z kruchtą, a od zachodu jest kwadratowa wieża. Okna rozglifione do wnętrza, w nawie zamknięte odcinkowo, w ramionach tranceptu półkoliście, w kruchtach natomiast niewielkie, koliste. Dachy siodłowe kryte dachówką. Wieża częściowo wtopiona w korpus, podzielona na dwie kondygnacje gzymsem koronującym korpus. Na południowo - wschodniej ścianie zamknięcia prezbiterium widoczny fragment renesansowego sgraffita z około 1578 roku z postacią św. Krzysztofa. Plebania zbudowana w XIX wieku. Murowana z cegły i otynkowana. Parterowa, prostokątna o dwutraktowym układzie wnętrz, z sienią po środku. Okna rozglifione do wnętrza, w nawie zamknięte odcinkowo, w ramionach tranceptu półkoliście, w kruchtach natomiast niewielkie, koliste. Dachy siodłowe kryte dachówką. Wieża częściowo wtopiona w korpus, podzielona na dwie kondygnacje gzymsem koronującym korpus. Na południowo - wschodniej ścianie zamknięcia prezbiterium widoczny fragment renesansowego sgraffita z około 1578 roku z postacią św. Krzysztofa. Plebania zbudowana w XIX wieku. Murowana z cegły i otynkowana. Parterowa, prostokątna o dwutraktowym układzie wnętrz, z sienią po środku.
 
  • 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 5
  • 7
  • 6
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Wybierz kontrast strony