Get Adobe Flash player

Wyświetl większą mapę

Miasto i gmina Kamień Krajeński leży w środkowej części Wysoczyzny Krajeńskiej, zwanej inaczej Pojezierzem Krajeńskim. Administracyjnie teren ten stanowi północną cześć powiatu sępoleńskiego i leży w północno-zachodniej części województwa kujawsko – pomorskiego. Rzut oka na mapę administracyjną Polski pozwala stwierdzić, że Gmina Kamień Krajeński od południa graniczy z gminą Sępólno Krajeńskie, od wschodu z gminą Kęsowo, od północy z gminą Chojnice, natomiast od zachodu z gminami Debrzno i Człuchów. Granica z tymi  dwiema ostatnimi gminami jest częścią przedwojennej granicy Polski z Niemcami.Siedzibą gminy jest miasteczko Kamień Krajeński liczące 651 lat i 2367 mieszkańców (rok 2008).

 

Kliknij aby otworzyć
 Rozciągłość południkowa gminy wynosi około 15 km a równoleżnikowa około 17 km. Długość granic to 67 km, z czego granice naturalne 16 km przechodzące od zachodu na rzece Kamionce i od pn.-zach. przez Jezioro Niwskie i Zamarte. Powierzchnia gminy wynosi 16.321 ha, co stanowi 0,91% obszaru województwa kujawsko – pomorskiego. Jest zatem gminą średniej wielkości i stanowi jedną ze 144 jednostek administracyjnych województwa kujawsko – pomorskiego (stan w 2007 r.). Do stolicy województwa – Bydgoszczy odległość wynosi 70 km. Przez teren gminy przechodzi droga krajowa nr 25 Bobolice – Konin oraz linia kolejowa relacji Nakło n/Notecią – Chojnice. Linia ta powstała przed stu laty, biegnie z południa na północ i przecina całe Pojezierze Krajeńskie aż po jego krańce.


Szczegółowa mapa miasta i gminy
(budynki oraz ich numerację na mapie oznaczył Pan Szymon Kotlewski)
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Wybierz kontrast strony