Get Adobe Flash player

Według podziału regionalnego Jerzego Kondrackiego*  mezoregion  „Pojezierze Krajeńskie znajduje się między dolinami Gwdy, Brdy i środkowej Noteci, od północy zaś otaczają je równiny Charzykowska i Tucholska. W tych granicach zajmuje powierzchnię  około 4380 km2”. Teren ten leży w zasięgu ostatniego zlodowacenia skandynawskiego zwanego zlodowaceniem Wisły, w obrębie fazy poznańskiej i subfazy krajeńskiej, która znaczy postój lodowca w okolicach Więcborka i kilka oscylacji w okolicach Kamienia Krajeńskiego. Cały obszar gminy leży w dorzeczu Wisły, bowiem rzeka Kamionka wpada do Brdy, a Brda jest dopływem Wisły.Obszar gminy Kamień Krajeński charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem hipsometrycznym (wysokościowym).Idąc od południa teren gminy osiąga coraz większe wysokości i dochodzi w środkowej części do kulminacji w pasie moren czołowych Wzgórz Obkaskich (160-189 m n.p.m). Następnie obszar lekko się obniża aż do północnych granic gminy, gdzie wysokości wahają się w granicach 155-158 m n.p.m. W środkowej części gminy krajobraz dodatkowo urozmaica rynna Kamionki i jeziora Mochel, gdzie spotykamy wysokości bezwzględne zaledwie 110-130 m n.p.m. Pod względem hipsometrycznym teren gminy można podzielić na dwie części, na północno-zachodnią wyższą o wysokościach ponad 150 m n.p.m i południowo-wschodnią niższą, gdzie bezwzględna wysokość nie przekracza owych 150 m n.p.m.


Wysokość ponad 160 m n.p.m. osiąga obszar na północny-zachód od wsi Orzełek oraz na wschód od tej miejscowości, przez wieś Obkas do Dąbrówki. Tutaj znajduje się też  najwyższy punkt w gminie i jednocześnie w całym województwie kujawsko – pomorskim. Jest to Czara Góra koło Dąbrówki o wysokości 188,9 m n.p.m. Punkt ten znajduje się na obszarze Wzgórz Obkaskich, zwanych również „Górami Obkaskimi”. W tym obszarze są osiągane również duże wysokości względne dochodzące do 30 m. Najniżej położony obszar znajduje się przy opuszczaniu terenu gminy przez rzekę Kamionkę, gdzie bezwzględna wysokość wynosi 108,8 m n.p.m.Ekstremalne wysokości dla gminy wynoszą aż 80,2 m i ta różnica wysokości ma miejsce na odcinku zaledwie 6,5 km, między Górami Obkaskimi, a wschodnią częścią doliny Kamionki.

Rzeka Kamionka wpływa na obszar gminy z północy na wysokości 138m n.p.m., a wypływa we wschodniej części na wysokości około 109 m n.p.m. Spadek rzeki w obrębie gminy wynosi zatem 29 m, co odzwierciedla obniżanie terenu z północy w kierunku południowo-wschodnim. O takim obniżaniu się terenu świadczy również poziom lustra wody jezior występujących w pasie północnym, środkowym i wschodnim gminy. I tak jeziora Niwskie i Zamarte 138 m n.p.m., jezioro Mochel 114.4 m n.p.m., jezioro Radzim 112,5 m n.p.m. i jezioro Zaręba 109,2 m n.p.m. Z analizy hipsometrycznej wynika, że teren gminy Kamień Krajeński jest znacznie różnicowany,  podobnie jak większość obszaru Wysoczyzny Krajeńskiej. To zróżnicowanie wynika z bogactwa form polodowcowych ostatniego zlodowacenia.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Wybierz kontrast strony