Get Adobe Flash player

Pod koniec 1899 roku biskup chełmiński A. Rosentreter zwrócił się do kamieńskiego proboszcza ks. Pawła Lessela z propozycją wybudowania w Kamieniu zakładu wychowawczego dla dziewcząt .Po wielkich trudach wiosną 1904 roku rozpoczęto prace budowlane, które zakończono dnia 18 lipca 1905 roku, w tym dniu nastąpiło również poświęcenie zakładu. Zakład zajmował powierzchnię około 5 ha , było to w1905 roku, a w 1906 roku dokupiono jeszcze 6 ha ziemi.

W 1909 roku dobudowano natomiast pralnię i suszarnię. Dużym zmartwieniem sióstr był ciągły brak wody, który zmusił Je do dosyć kosztownych inwestycji, a mianowicie do budowy pompowni i instalacji wodociągowej. W maju 1912 roku rozpoczęto budowę nowego gmachu, nad którym pracę ukończono w sierpniu 1912 roku. W 1913 roku budynki służące siostrom i dziewczętom za dom , zamieniono na szpital wojskowy. Jednak gorszące zachowanie żołnierzy spowodowało likwidację tegoż szpitala, było to w 1915 roku. Po opuszczeniu gmachu przez żołnierzy trzeba było przeprowadzić gruntowny remont. Dopiero od 1922 roku Zakład odzyskał swój typowo polski charakter (w miejsce niemieckich sióstr i wychowanek przybyły polskie). Dziewczyny przebywające w Zakładzie uczyły się historii, Języka polskiego, higieny, nauki obywatelskiej, bieliźniarstwa, rachunków gospodarczych itd. W ciągu 27 lat istnienia Zakładu, przewinęły przez niego 852 wychowanki. Natomiast dzisiaj siostry z Zakładu św. Anny opiekują się i leczą osoby starsze potrzebujące stałej i fachowej opieki.


  • 5
  • 4
  • 3
  • 1
  • 6
  • 2
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Wybierz kontrast strony