W sobotę w Płociczu odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne. Dopisały pogoda, frekwencja i humory.
Od rana mieszkańcy sołectwa, KGW oraz pracownicy Urzędu, MGOK i WDK w Płociczu pracowali nad przygotowaniem parku do przyjęcia gości. W tym czasie komisja konkursowa oceniła witacze, którymi przyozdobiono wieś.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od mszy świętej w kościele parafialnym w Płociczu, którą odprawił ks. proboszcz Marcin Zabrocki. W świątyni poświęcony został chleb przekazany przez Starostów Dożynek – Aleksandrę i Mateusza Stosik z Płocicza. Przed ołtarzem stanęło 10 wieńców dożynkowych przygotowanych przez KGW z gminy Kamień Krajeński.
Po nabożeństwie mieszkańcy i goście uformowali korowód dożynkowy, który poprowadziła Kapela Jucha z Dąbrówki. Za nimi stanął poczet ze sztandarem Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych z Kamienia Krajeńskiego. Starostowie wsiedli do zabytkowego samochodu, który prowadził jego właściciel – Andrzej Pankau. Atrakcją był udekorowany wóz, który wiózł wielką koronę dożynkową z Dąbrówki. Za wieńcami maszerowali licznie zebrani rolnicy, delegacje i mieszkańcy.
Tegoroczne święto plonów zorganizowano w parku przy Wiejskim Domu Kultury w Płociczu. Całe wydarzenie prowadził Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kamieniu Krajeńskim Dominik Gostomski. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała Natalia Marciniak - Burmistrz Kamienia Krajeńskiego. Życzenia złożył obecny I Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Piotr Hemmerling oraz, w imieniu Starosty Sępoleńskiego, Radny Powiatowy Aleksander Atamański. Następnie Starostowie Dożynek przekazali na ręce Pani Burmistrz bochen chleba wypieczonego z tegorocznych ziaren. Chleb został podzielony między uczestnikami wydarzenia.
Potem przyszedł czas na nagrody i podziękowania. Przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich odebrały od Natalii Marciniak i Kazimierza Warylaka talony za przygotowanie wieńców. Ogłoszone zostały również wyniki konkursu na najpiękniejsze dekoracje dożynkowe. Pierwsze miejsce zajął witacz przygotowany przez KGW Płocicz, drugie dekoracja przed WDK autorstwa Pani Joanny Senske i jej mamy. Trzecia nagroda powędrowała do Aleksandry i Mateusza Stosik. Wyróżnienia otrzymały witacze Urszuli Stasiek oraz Państwa Edyty i Zbigniewa Błoch. Nagrody wręczyła Burmistrz oraz Sołtys Płocicza Krzysztof Naściuk. Wieś ustrojona była również wieloma innymi dekoracjami. Ciekawostką była wystawa starych pojazdów z kolekcji Andrzeja Pankau.
Szczególne wyróżnienie wręczone zostało Krystynie Dobber z Orzełka. Był to Order Serca-Matkom Wsi przyznany przez Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Reprezentował go jego Wiceprezes Stanisław Drogoś. List gratulacyjny odczytała Leokadia Ruhnke.
Po części oficjalnej rozpoczęła się biesiada. Uczestnicy mogli skosztować wielu pyszności przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Na stołach pojawiły się pyszne ciasta, grochówka, deski serów. Sam park był podzielony na kilka stref. Już przy wejściu stanęły dmuchane zamki, za nimi dzieci bawiły się z animatorką, wzdłuż drogi stanęły liczne stragany z zabawkami. Z daleka pachniało grillem. Za częścią gastronomiczną zorganizowana została strefa informacyjno-edukacyjna. Mieszkańcy mogli skorzystać z punktu informacyjnego Stowarzyszenia NASZA KRAJNA i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczną z Sępólna Krajeńskiego. Pracownicy świetlic MGOK prowadzili warsztaty rękodzielnicze. Kamieńskie Bractwo Strzeleckie udostępniło strzelnicę wirtualną dla chętnych spróbowania swoich sił.
Świętowaniu towarzyszyła muzyka Kapeli JUCHA z Dąbrówki, zespołu HALS oraz dj’a, który poprowadził zabawę taneczną.
Starostowie Dożynek:
Aleksandra i Mateusz Stosik prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne w Płociczu. Działalność rozpoczęli w 2011 roku, a sześć lat później przejęli gospodarstwo po rodzicach Pani Oli. Obecnie ich areał to ok. 44 ha. Posiadają pełny park maszynowy.
Produkcja gospodarstwa nastawiona jest na hodowlę bydła mlecznego. Posiadają 32 krowy mleczne i liczne stado młodego bydła przeznaczonego na powiększenie stada krów. Wyprodukowane mleko sprzedają do spółdzielni mleczarskiej Spomlek z siedzibą w Chojnicach, gdzie jak zachwalają produkowane są najlepsze sery w okolicy. W 2023 r. Nasi Starostowie zostali wyróżnieni za najwyższą zawartość kazeiny w mleku.
Starostowie angażują się z życie sołectwa – Pani Aleksandra jest sekretarzem KGW w Płociczu, a Pan Mateusz należy do Rady Sołeckiej Płocicza.
Prywatnie czas poświęcają trójce dzieci Frankowi, Antkowi i Ani.
Sponsorzy:
- Bank Spółdzielczy w Więcborku
- Spółdzielcza Mleczarnia SPOMLEK Oddział w Chojnicach
Zachęcamy do obejrzenia licznych fotorelacji w mediach społecznościowych organizatorów wydarzenia.
Galeria zdjęć:
Fot. Natalia Szczepańska, Urząd Miejski w Kamieniu Krajeńskim