Zdjęcie promujące artykuł

Na Kujawach i Pomorzu rośnie liczba stulatków, którym ZUS wypłaca dodatkowe świadczenie za wiek. Rok temu w regionie świadczenie honorowe z ZUS-u otrzymywało 119 osób, dziś 132 osoby. Każdy ze stulatków może otrzymywać świadczenie w różnej wysokości. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ich setnych urodzin. Dla osób, które ukończyły sto lat po 28 lutego 2022 r.,  świadczenie honorowe wynosi 4944,79 zł brutto. Świadczenie wypłacane jest z urzędu co miesiąc wraz z dotychczasową pobieraną emeryturą lub rentą począwszy od miesiąca, w którym senior kończy sto lat. Raz przyznana „honorowa emerytura” nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości równej kwocie bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS, nie muszą składać żadnego wniosku, aby dostać dodatkowo premię honorową. ZUS sam załatwia formalności związane z przyznaniem dodatku. Inaczej jest z seniorami, którzy nie pobierają emerytury lub renty z żadnej instytucji. W ich przypadku świadczenie honorowe przyznawane jest na wniosek. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia- wyjaśnia rzeczniczka.

Najstarsza mieszkanka naszego województwa, która otrzymuje z bydgoskiego ZUS-u świadczenie honorowe to Bydgoszczanka, która ma ukończone 110 lat. Natomiast najstarsza kobieta, której oddział ZUS w Toruniu wypłaca świadczenie honorowe, ma ukończone 107 lat i mieszka w powiecie włocławskim.

ZUS nie jest jedyną instytucją, która wypłaca świadczenie honorowe dla stulatków. Oprócz ZUS-u specjalny dodatek dla swoich emerytów i rencistów wypłaca jeszcze KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA i MON.